Court & Spark: A Volleyball Documentary has Gone Digital
Buy it now, watch it now!

Digital Downloads Just $9.99! 
Streaming Rentals Just $4.99
Firefox users click here to watch the trailer

 

 

PSR Junior Regional Championships

2014 Puget Sound Region Championship Results

Full Results for the U15, U16, U17 and U18 Divisions
Full Results for the U12, U13 and U14 Divisions
 

Congratulations for the Division Champions and Runners Up! 
 

U18 Divsion 1
Champions:  Puget Sound VBA 18 Joe
Runners Up:  Seattle Jrs. 18s

U18 Division 2
Champions:  Washington Volleyball Academy 18 Mizuno
Runners Up:  Rain City Thunder 18-1
 

U17 Division
Champions:  Puget Sound VBA 17 Bri
Runners Up:  Skagit Island VBA 17
 

U16 Division 1
Champions:  Puget Sound VBA 16 Rod
Runners Up:  Washington Volleyball Academy 16 Mizuno

U16 Division 2
Champions:  Sabotage 16.ns
Runners Up:  Lake VBC 16-2

U16 Division 3
Champions:  Ridge Valley 16 Black
Runners Up:  Puget Sound VBA 16 Christie
 

U15 Division 1
Champions:  Kent Juniors 15 Baden
Runners Up:  Capital Ice 15-1
 

U15 Division 2
Champions:  Bothell VBC 15
Runners Up:  Valley View 15 Blue
 

U15 Division 3
Champions:  South End Jrs 15 Jeff
Runners Up:  SCVBC 15
 

U14 Division 1
Champions:  Puget Sound VBA 14 Jess
Runners Up: Lake VBC 14-1
 

U14 Division 2
Champions:  Whatcom Impact 14
Runners Up:  Cascade VBC 14-2
 

U14 Division 3
Champions:  NW Juniors 14 Storm
Runners Up:  Mukilteo 14 Impact
 

U13 Division 1
Champions:  South Sound VBC 13 Black
Runners Up:  Sudden Impact VBC 13 Cyclone
 

U13 Division 2
Champions:  Mukilteo 13 Blue Royals
Runners Up:  South Sound VBC 13 Blue
 

U12 Division 1
Champions:  Reach VBC 12
Runners Up:  253 Elite Nicolle
 

U12 Division 2
Champions:  Cascade VBC 12-1
Lynden VBC 12 Green
 

 

PSR Regional Championship Overview

Age groups will be divided into separate divisions based on the number of teams entered in that age group. Any age group that has 24 or more teams will be divided up into multiple divisions.

Division I will then consist of the top 12 or 16 seeded teams (will be based on total number of entries in age group) and subsequent division sizes will be established based on a combination of factors, including number of teams and facilities available. Teams that play in their respective age group’s Power League will be seeded according to their Power League finish.

Teams that either play up in a higher age group’s Power League, as well as teams that do not play in the Power League, will be seeded by a seeding committee. The seeding committee will review the overall results of such teams before seeding them into the field.

 

2013 Regional Championship Results

U18 Regional Champions:    Seattle Juniors 18s
U17 Regional Champions:    Puget Sound Volleyball Academy 17-1
Click Here to see the full standings for the U17 and U18 Divisions

U16 Regional Champions:    Kent Juniors 16 Baden
U15 Regional Champions:    Washington Volleyball Academy Mizuno 15
U14 Regional Champions:    Kent Juniors 14 Baden
U13 Regional Champions:     Sudden Impact 13 Cyclone
U12 Regional Champions:     South Sound VBC 12 Jeff
Click here to see the full standings for the U12, U13, U14, U15 and U16 Divisions
 

2012 PSR REGIONAL CHAMPIONSHIPS FINAL FINISH

U12 DIVISION 1
1. Lake Tapps 12 Orange
2. KJ 12 Baden
3. - tie ITVC 12 Black 
3. - tie Sudden Impact 12 Monsoon
5. Puyallup Jrs 12 Gold
6. SIVA 12 
7. - tie Lake 12 Blue 
7. - tie South Sound 11 Jeff 
9. South Sound 12 Mike
10. Lake Tapps 12 Blue
11. - tie WVBA 12 April 
11. - tie Cascade 12-1
13. WVBA 12 Marni
14. Synergy 12 Purple
15. - tie Power Surge 12 Gold
15. - tie Puyallup Jrs 12 Silver

U12 DIVISION 2
1. South Sound 12 Brynn 
2. PSVBA 12 Regional 
3. - tie Capital Ice 12
3. - tie Power Surge 10 White
5. - tie Lake 12 Red 
5. - tie South Sound 12 Rochelle 
7. MIVC 12 
8. Ferndale 12 Strikers 
9. - tie Ridge Valley 12
9. - tie NW Jrs 12 Storm 
11. EVA 12 Sonic Boom 
12. All Out 12 
13. Whatcom 12 

U13 DIVISION 1
1. Lake Tapps Orange13-1 
2. KJ 13 Baden
3. - tie Capital Ice 13s 
3. - tie Synergy 13 Purple
5. NW Jrs 13 Heat 
6. Sudden Impact 13 Cyclone 
7. - tie Cascade 13-1 
7. - tie WVBA 13 Mizuno
9. Lake 13 Blue 
10. PSVBA 13 National
11. - tie Puyallup Jrs 13 Gold 
11. - tie Pacific Coast 13 Blue 
13. ITVC 13 Black
14. Smokey Point 13 Vipers
15. - tie OPVBC 13 Pink Crush 
15. - tie Mukilteo 13 Mizuno

U13 DIVISION 2
1. NW Jrs 13 Blizzard
2. Gig Harbor 13 
3. - tie Ridge Valley 13 
3. - tie Moxie 13 Otter 
5. All Out 13 
6. Lake 13 Red
7. - tie EVA 13 Crimson 
7. - tie South Sound 13 Jac
9. Lake Tapps 13 Blue 
10. Puyallup Jrs 13 Silver 
11. - tie Evergreen Jrs 13 Jim
11. - tie NW Jrs 13 Thunder 
13. - tie Whatcom 13 
13. - tie Blue Crew 13
15. Evergreen Jrs 13 Lisa 
16. NW Jrs 13 Tornado 
17. - tie Puyallup Jrs 13 Bronze 
17. - tie EVA 13 Black 

U14 DIVISION 1
1. Cascade 14-1
2. Sudden Impact 14 Hurricane 
3. - tie Lake 14 Blue 
3. - tie ITVC 14 Black 
5. - tie PSVBA 14 National 
5. - tie NW Jrs 14 Elite Black Adidas 
7. Lake Tapps 14 Blue 
8. KJ 14 Baden 
9. - tie Puyallup Jrs 14 Gold 
9. - tie WVBA Mizuno 14 
11. - tie Pacific Coast 14 Blue 
11. - tie Northshore Jrs 14 Black 
13. ITVC 14 Blue 
14. Capital Ice 14 
15. - tie Sudden Impact 14 Inferno 
15. - tie EVA 14 Crimson 
17. - tie OPVBC 14 Inferno 
17. - tie South Sound 14 Jaime 
19. Cascade 14-2 
20. High Velocity 14 Crush 
21. - tie Lake 14 Red 
21. - tie Rain City 14 Reign 
23. Evergreen Jrs 14 Jack 

U14 DIVISION 2
1. Club Wahine 14 Black Kuuipo 
2. Whatcom 14 
3. - tie Moxie 14 Wildcat 
3. - tie Ferndale 14 Ice 
5. Evergreen Jrs 14 Sam 
6. Capital Ice 14 Blue 
7. - tie Space Needle 14 Spartans
7. - tie Skagit 14 Black 
9. NW Jrs 14 Elite Gold Adidas 
10. Power Surge 14 Gold 
11. - tie NW Jrs 14 Eclipse 
11. - tie Puyallup Jrs 14 Silver 
13. Ferndale 14 Fire 
14. South End Jrs 14-1 
15. - tie Gig Harbor 14 
15. - tie Stanwood Camano 14 Thunder 

U14 DIVISION 3
1. OPVBC 14 Nitro 
2. Club Wahine 14 Green Hapa 
3. - tie Lightning 14 Black 
3. - tie Evergreen Jrs 14 Addy 
5. Mukilteo 14 Intensity 
6. Ridge Valley 14 
7. - tie LaConner 14 Warriors 
7. - tie Moxie 14 Panthers 
9. Valley View 14 Black 
10. Anacortes 14 Purple 
11. - tie Space Needle 14 Spikettes 
11. - tie NW Jrs 14 Storm 
13. OPVBC 14 Bainbridge 
14. Lynden Blue Crew 14 
15. - tie Skagit 14 Red 
15. - tie Anacortes 14 White 

U15 DIVISION 1
1. Power Surge 15 Black 
2. ITVC 15 Black 
3. Capital Ice 15-1 
3. KJ 15 Baden 
5. SIVBC Typhoon 15-1 
6. SVVC Fusion 15s 
7. LAKE VBC 15 BLUE 
7. Lake TappsOrange 15-1 
9. Puyallup Jrs U15 Gold 
10. South Sound VBC Jess 
11. OPVBC 15 Heat 
11. Space Ndl. 15 Huskies 
13. ITVC 15 Blue 
14. Cascade U-15-1 
15. Whatcom U15 

U15 DIVISION 2
1. Pacific Coast 15 Blue 
2. Moxie 15 Moose 
3. NW Jrs 15 Elite Gold Adidas 
3. MIVC 15 
5. Lightning 15 Black 
6. Puyallup Jrs 15 Silver 
7. Lake Tapps 15 Blue 
7. Gig Harbor 15 
9. Cascade 15-2 
10. Smokey Point Vipers 15 Black 
11. Club Wahine 15 Black Lokahi 
11. Bothell 15 
13. High Velocity 15 Voltage 
14. Northend Inferno 15 
15. Smokey Point Vipers 15 Red 
15. Northshore Jrs 15 Black 

U15 DIVISION 3
1. Anacortes 15 
2. Rain City 15 Lightning 
3. Sabotage 15.ns 
3. Space Needle 15 Crush 
5. Puyallup Jrs 15 Bronze 
6. La Conner 15 
7. EVA 15 Crimson 
7. OPVBC 15 Zoom 
9. Ridge Valley 15 
10. Lightning 15 Pink 
11. Moxie 15 Marmot 
11. South End Jrs 15-2 
13. South Sound 15 Lamo 
13. NW Jrs 15 Heat 
15. NW Jrs 15 Thunder 
16. South End Jrs 15-1 
17. Synergy 15 Purple 
17. Evergreen Jrs 15 Patty 

U16 DIVISION 1
1. KJ 16 Baden 
2. PSVBA 16 National 
3. OPVBC 16 Synergy 
3. Club Wahine 16 Black Kolohe 
5. Lake 16 Blue 
6. SVVC Fusion 16 
7. South Hill 16 Thunder 
7. South Sound 16 Angela 
9. Sudden Impact 16 Thunder 
10. High Velocity 16 Amp 
11. Above The Net 16 
11. Space Needle 16 Sound 
13. NW Jrs 16 Elite Black Adidas 
14. Puyallup Jrs 16 Gold 
15. Sabotage 16.ns 
15. Northshore Jrs 16 Black 

U16 DIVISION 2
1. ITVC 16 Black 
2. Stanwood Camano 16 
3. LaConner 16 
3. Lightning 16 
5. EVA 16 Crimson 
6. Capital Ice 16 
7. SIVA 16 
7. Pacific Coast 16 Blue 
9. South Sound 16 Steph 
10. Cascade 16-1 
11. Lake 16 Red 
11. Skagit 16 Black 
13. Moxie 16 Mamba 
14. Ferndale 16 Power 
15. Jammin’ 16 Blue 
15. NW Jrs 16 Elite Gold Adidas 

U16 DIVISION 3
1. Lake Tapps 16 Blue 
2. Rain City 16 Heat 
3. Evergreen Jrs 16 Chelsea 
3. Northend Inferno 16 
5. Smokey Point Vipers 16 
6. Club Wahine 16 Green Hoku 
7. South End Jrs 16-2 
7. OPVBC 16 Chaos 
9. Valley View 16 
10. Ohana 16 
11. Pacific Coast 16 Silver 
11. EVA 16 Black 
13. Sabotage 16.ss 
13. Evergreen Jrs 16 Betsy 
15. Rain City 16 Inferno 
16. South End Jrs 16-1 
17. Moxie 16 Kangaroo 
17. Whatcom 16 

U17 DIVISION 1
1. PSVBA 17 National 
2. SIVA 17 
3. Capital Ice 17 
4. ITVC 17 Black 
5. Puyallup Jrs 17 Gold 
6. Lake Tapps 17 Orange 
7. Sudden Impact 17 Storm 
8. Gig Harbor 17 
9. OPVBC 17 Aftershock 
10. Rain City 17 Mirage 
11. Evergreen Jrs 17 Lisa 

U17 DIVISION 2
1. Pacific Coast 17 Blue 
2. Synergy 17 Purple 
3. Space Needle 17 Reign 
4. Sabotage 17.ns 
5. Whatcom 17 
6. High Velocity 17 Quantum 
7. Bothell 17 
8. All Out 17 
9. Ferndale 17 Thunder 
10. EVA 17 Crimson 
11. Lightning 17 
12. NW Jrs 17 Elite Black Adidas 

U18 DIVISION 1
1. PSVBA 18 National 
2. SIVA 18 
3. NW Jrs 18 Elite Black Adidas 
3. Club Wahine 18 Black Ikaika 
5. PSVBA 18 Regional 
5. Space Needle 18 Waves 
7. Sudden Impact 18 Tsunami 
8. Sabotage 18.ss 
9. Northshore Jrs 18 Black 
9. Ohana 18 
11. South Sound 18 Rey 
12. Cascade 18-1 
13. Power Surge 18 Black 
14. South End Jrs 18-1 
15. Cascade 18-2 
16. B & B Volleyball 18 
17. Moxie 18 Honey Badger 
18. Smokey Point Vipers 18 
19. Aces 18 

PSR Regional Championship Manual

Regional Championship Manual

Regional Championshio Gym Addresses

Auburn Mountainview HS, 28900 124th Ave SE, Auburn, WA 98092
Auburn-Riverside HS, 501 Oravetz Rd, Auburn, WA 98092
Ballard HS, 1418 NW 65th St, Seattle, WA 98117
Black Hills HS, 7741 Littlerock Road SW, Olympia, WA 98512
Bothell HS, 9130 NE 180th St., Bothell, WA 98011
Competitive Edge, 3600 9th St SW, Puyallup, WA 98373
Curtis HS, 8425 40th St W, University Place, WA 98466
Curtis JH, 3725 Grandview Dr W, University Place, WA 98466
Everett Boys & Girls Club, 2316 12th Street, Everett, WA 98201
Evergreen State College, 2700 Evergreen Pkwy NW, Olympia, WA 98505
Fife HS, 5616 20th St E, Fife, WA 98424
Five12 Courts, 1217 13th St SE, Puyallup, WA 98372
Franklin Pierce HS, 11002 18th Ave E, Tacoma, WA 98445
Green River CC, 12401 SE 320th St, Auburn, WA 98092
Hamilton MS, 1601 N 41st St, Seattle, WA 98103
Heatherwood MS, 1419 Trillium Boulevard Southeast, Mill Creek, WA 98012
Highline CC, 240th Pacific Hwy S, Des Moines, WA 98188
Impact Sports Academy, 2818 69th Ave W, University Place, WA 98466
Jackson HS, 1508 136th St SE, Mill Creek, WA 98012
Juanita HS, 10601 NE 132nd St., Kirkland, WA 98034
Kent-Meridian High School, 10020 SE 256th St, Kent, WA 98030
Kentridge HS, 12430 SE 208th St, Kent, WA 98031
Kentwood HS, 25800 164th Ave SE, Kent, WA 98042
Kitsap Pavilion, 1200 NW Fairgrounds Rd, Bremerton, WA 98311
Lake VBC, 3316 Old Hartford Rd, Lake Stevens, WA 98258
LaVenture MS, 1200 North LaVenture Road, Mount Vernon, WA 98273
Mill Creek MS, 620 North Central Ave, Kent, WA 98032
Mt Baker MS, 2310 East Section Street, Mount Vernon, WA 98274
North Lake MS, 2202 123rd Ave NE, Lake Stevens, WA 98258
Seattle University, 550 14th Ave, Seattle, WA 98122
Shoreline CC, 16101 Greenwood Ave N, Shoreline, WA 98133
South Sound Athletics, 2450 South 142nd St, SeaTac, WA 98168
South Sound Sports Center, 7960 Center Street SW, Tumwater, WA 98501
Washington HS, 12420 Ainsworth Ave S, Tacoma, WA 98444

PSR Regional Championship Entries

We will be using Advanced Event Systems (AES) this year for the entries into the 2012 Regional Championships. We have opened the event to entries starting today. The entry fee this year is $350 and the deadline for entry is March 23, 2012. Only check payments for entry fees are accepted and payment should be sent to the region office. After this date we will accept late entries through April 6, 2012 with an additional $25 late fee. Following the entry deadline, entries will only be accepted on a space available basis.

If you are not familiar with the AES entry system, please contact the region office for assistance.

PSR Regional Championship Overview

Age groups will be divided into separate divisions based on the number of teams entered in that age group. Any age group that has 24 or more teams will be divided up into multiple divisions.

Division I will then consist of the top 12 or 16 seeded teams (will be based on total number of entries in age group) and subsequent division sizes will be established based on a combination of factors, including number of teams and facilities available. Teams that play in their respective age group’s Power League will be seeded according to their Power League finish.

Teams that either play up in a higher age group’s Power League, as well as teams that do not play in the Power League, will be seeded by a seeding committee. The seeding committee will review the overall results of such teams before seeding them into the field.